Powiat dla młodzieży – wskocz na rampę!
W powiecie czarnkowsko-trzcianeckim ciężko narzekać na nudę, szczególnie jeśli chodzi o aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Dzisiaj pod lupę bierzemy skate parki znajdujące się w naszej okolicy. Jest ich aż 7! Przestrzenie przystosowane do uprawiania skateboardingu – czyli jazdy na deskorolce, jazdy na łyżworolkach oraz rowerach BMX powstały w Czarnkowie (2), Trzciance, Lubaszu, Połajewie, Wieleniu i Krzyżu Wielkopolskim.
Skateboarding narodził się najprawdopodobniej w latach 50. XX wieku w Kalifornii i miał swoje korzenie w surfingu, czyli sporcie wodnym, który polega na jeździe (ślizgu) na przystosowanej do tego specjalnej desce, unoszonej przez czoło fali. Początkowo nazywano ten sport „chodnikowym surfingiem”, dlatego że był często uprawiany przez surferów, gdy nie było odpowiedniej pogody na zdobywanie fal. Znudzeni oczekiwaniem na wiatr, przyczepili do kawałka deski kółka zdemontowane od wrotek. Wynalazek ten miał jedną zasadniczą wadę – deski nie posiadały trucków (elementów mocowanych pod blatem deskorolki, które są niezbędne do wykonywania skrętów i trików – przyp. red.), więc na deskorolkach jeżdżono tylko do przodu. Jak każdy wynalazek, deskorolki były ulepszane, a przełomem okazało się zastąpienie w latach 70. kółek stalowych tymi z tworzywa sztucznego – poliuretanu. Pierwsi skaterzy, ćwiczyli w pustych basenach – przyznacie, że brzmi to ryzykownie… Z czasem warunki jazdy w basenie zaczęto imitować, budując tzw. rampy. Dziś skateboarding na stałe jest wpisany w krajobraz miejski, a jego amatorzy zaliczani są do subkultury skate, kojarzonej z konkretnym stylem ubierania się i muzyką. Rosnąca popularność tej dyscypliny, doprowadziła do włączenia jej do rywalizacji na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020. Zmagania „skejtów” mogliśmy obserwować także na tegorocznych Igrzyskach w Paryżu. Niekwestionowanymi zwycięzcami w tej dziedzinie okazali się Japończycy, Amerykanie i Brazylijczycy. Amatorów akrobacji na deskach i rowerach nie spotkamy już tylko w dużych miastach – ogólnodostępne skate parki zlokalizowane na świeżym powietrzu, usytuowane są także w miasteczkach i wsiach – dokładnie tak jak w naszym otwartym na potrzeby młodzieży powiecie.
Skate park w Lubaszu powstał jako pierwszy w powiecie z inicjatywy młodzieży zrzeszonej w grupie Lubasz-Skatepark-Group, wspieranych przez Stowarzyszenie „Bliżej Siebie i Natury”. Tor zlokalizowany jest na terenie kompleksu sportowego Ośrodka Wypoczynkowego przy ul. Kościelnej 4. Piękne otoczenie zachęca do odwiedzin – swoje umiejętności można szlifować z widokiem na plażę i Jezioro Duże. Na amatorów deskorolek, BMX-ów i rolek czekają 4 urządzenia.
W Czarnkowie znajdują się aż dwa obiekty nastawione na amatorów sportów ekstremalnych. Na osiedlu Słonecznym 1 na śmiałków czeka 6 przeszkód, o różnym poziomie trudności. Obiekt powstał w ramach czarnkowskiego budżetu obywatelskiego. Na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Nowej 8, tuż obok stadionu znajduje się także profesjonalna rampa wrotkarska o wymiarach 3m x 5m x 1250 m oraz mini skate park składający się ze zjazdów, podjazdów, rurek łamanych prostych i podwójnych o różnej wysokości. Kolejną inwestycją nastawioną na młodzież będzie tor rowerowy typu pump-track (złożony z dołków i wzniesień, poruszanie się po torze jest możliwe bez pedałowania, przy odpowiednich ruchach ’góra–dół’ - przyp. red.), z którego będzie można korzystać w zrewitalizowanym Parku Staszica.
Skate park w Trzciance został oddany do użytku w 2018 r. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 1, przy ul. Staszica 6. Obiekt wyczekiwany był od wielu lat i powstał z inicjatywy Młodzieżowej Rady Gminy Trzcianka. W tym roku do skutku ma dojść kolejna inicjatywa – pump truck, który zlokalizowany będzie na tzw. Dolinkach Miłości w niedalekim sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 1.
W Wieleniu w 2019 r. powstała Skateplaza o wymiarach 26 x 16 m. Zlokalizowana jest przy ul. Sportowej 8, w pobliżu akwenu „Marcinówka”. Obiekt zawiera takie elementy jak: bank ramp, funbox, quarter pipe, poręcz prosta i grindbox. Urządzenia zostały dobrane w taki sposób, aby mogli z nich korzystać zarówno młodzi adepci deskorolek, jak i dorośli mieszkańcy - miłośnicy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.
Miłośnicy jazdy i akrobacji na deskorolkach, rolkach i rowerach typu BMX, swoje umiejętności mogą szlifować także w Połajewie przy ul. Krótkiej. Skate park wyposażony jest w 3 urządzenia: Bank ramp, Quarter pipe, Grindbox 5.
Skate park w Krzyżu Wielkopolskim zlokalizowany jest przy Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ul. Sienkiewicza 1. Został wybudowany w 2012 r. i wyposażony jest w 5 przeszkód: rail prosty, bank, olly box top, double ramp, ramp.
Pamiętajcie, że skateboarding zaliczany jest do sportów ekstremalnych i kontuzjogennych. W jazdę na deskorolce zaangażowane jest praktycznie całe ciało. Sport ten wymaga bardzo dobrej kondycji fizycznej i koordynacji ruchowej. Nie zaczynajcie swojej przygody, bez uprzedniego przygotowania! Poza przygotowaniem sprawnościowym, warto zabezpieczyć się w dobrze dopasowany kask i ochraniacze.
Wstęp na wszystkie opisywane obiekty jest darmowy. Pamiętajcie, że korzystacie z nich na własną odpowiedzialność!
Marta Burakowska – Starostwo Powiatowe w Czarnkowie
Zdjęcia: Starostwo Powiatowe, Stowarzyszenie Bliżej Siebie i Natury, Urząd Miejski Trzcianki
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!