Powiat czarnkowsko-trzcianecki, położony w północnej części województwa wielkopolskiego, to miejsce niezwykłe
Spójrz - ponad połowę powierzchni tego czarującego zakątka Wielkopolski zajmują gęste lasy, z całym bogactwem ich flory i fauny. Dużo tutaj naturalnej przestrzeni, niezmienionej działalnością człowieka, a unikalne formy zielonych wzgórz morenowych, malowniczo wtulone w nie jeziora i królowa rzek regionu - Noteć, dodają niezwykłego uroku całej okolicy.
Przemierzając Dolinę Noteci, wspaniale wypoczniesz. Niegdyś pasmo rozlewisk i trzęsawisk, powstałe w wyniku wyżłobienia obniżenia terenu wodami topniejącego lodowca, charakteryzuje się bardzo dużą różnorodnością oraz bogactwem świata roślinnego i zwierzęcego. Przebiegają tędy główne trasy migracji ptactwa wodno-błotnego, przelatującego ze swych lęgowisk położonych we wschodniej Europie, Skandynawii i Syberii, na zimowiska leżące w zachodniej Europie i północnej Afryce, co sprzyja gromadzeniu się naszych skrzydlatych przyjaciół w okolicy - szczególnie wiosną. Warto zaznaczyć, iż na samym odcinku Nadnoteckich Łęgów występuje ich blisko 230 gatunków, z których ponad 10 wpisanych jest do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.
Na obszarze tym mieszkają również populacje bobrów i wydr, a także saren, lisów, zajęcy, jenotów, czy dzików - co sprawiło, że całość włączono do sytemu Natura 2000. Należą do niego tereny najistotniejsze dla zachowania zagrożonych lub bardzo rzadkich odmian roślin oraz zwierząt z ich charakterystycznymi siedliskami, mającymi niebagatelne znaczenie dla ochrony wartości przyrodniczych strefy europejskiej.
Równie ciekawe pod tym względem są liczne, objęte ochroną miejsca, jak chociażby rezerwaty: „Źródliska Flinty" z jeziorem Niewiemko, czy „Wilcze Błoto", leżące na skraju rozpościerającej się w południowej części powiatu Puszczy Noteckiej. Takich pereł przyrodniczych w regionie jest wiele. Odnajdziesz je i w Szwajcarii Czarnkowskiej - zwanej Moreną Czarnkowską - części Doliny Noteci z wyjątkowo pięknie ukształtowanymi wzniesieniami o charakterze polodowcowym, które zaliczane są do najładniejszych w Wielkopolsce. Na tle płaskiego krajobrazu strome wzniesienia morenowe niesamowicie się wyróżniają, co powoduje, że poczujesz się prawie, jak w górach.
Doceń walory całego regionu, naturalną ciszę i spokój Obszaru Chronionego Krajobrazu „Puszcza nad Drawą" - fragmentu Drawieńskiego Parku Narodowego, jak też całej Puszczy Drawskiej. Osobliwości krainy położonej pomiędzy jeziorem Lubie, a ujściem Drawy do Noteci, można podziwiać między innymi płynąc kajakiem.
Serdecznie zapraszamy!