Yndzel Drawsko stanowi wszechstronną bazę postojową dla wszystkich poszukujących dłuższego wypoczynku. Obiekt oferuje:
Bystrą Drawą
Drawa to rzeka w północno-zachodniej Polsce o długości 185,9 km i powierzchni zlewni 3296,4 km², która roztacza przed kajakarzem niezapomniane widoki, sprawiając, że czujemy się jak w przyrodniczej świątyni. O atrakcyjności spływu decyduje tu nie tylko szybkość nurtu – jest on bardzo zróżnicowany – miejscami łagodny, a na kolejnym odcinku zdradliwy i rwący, ale przede wszystkim piękne środowisko, krajobrazy i niezapomniane widoki. Mknąc po tafli wody, zaobserwować można całą gamę różnorodnych systemów przyrodniczych: bagiennych, łąkowych, leśnych i rolnych.
Na Drawie zlokalizowane są dwie XIX-wieczne elektrownie wodne – elektrownia „Kamienna” w Głusku i w Borowie.
Natomiast poniżej Drawska Pomorskiego znajduje się kolejna, choć mała elektrownia wodna – „Młynowo”.
Propozycja spływu:
- Odcinek: Osieczno – Dębina – Łokacz Wielki
Długość 21 km
Czas ok. 4–6 h
Trudność łatwy
Spływ rozpoczynamy z Osieczna, z Wysepki dawnej przystani flisackiej. Płyniemy wśród lasu i przybrzeżnych łąk, a brak większych przeszkód czyni ten odcinek wręcz sielankowym.
W trakcie spływu podziwiać można Leśniczówkę Dębina ze zbiorowiskiem okazałych pomnikowych dębów i osadę leśną Zwierzyniec z XIX w.
Poniżej wsi Przeborowo (prawy brzeg) opuszczamy Puszczę Drawską. Dopływamy do wsi Drawiny – osady założonej przez przybyłych z Żuław holenderskich osadników. Następnie mijamy na lewym brzegu urokliwie położone gospodarstwo agroturystyczne w Stefanowie i docieramy do ujścia rzeki Człopicy – krótki (3,5 km) dopływ, którym można się dostać
pod prąd do Jeziora Królewskiego w Krzyżu Wlkp. Przy pierwszym moście na lewym brzegu w Łokaczu Wielkim znajduje się przystań kajakowa „Meta na Drawie” oraz pole biwakowe, gdzie można zakończyć spływ, zjeść smaczny posiłek, ogrzać się przy ognisku lub zabawić na imprezie integracyjnej. Właściciel pola udzieli wskazówek o wielu
innych atrakcjach turystycznych regionu oraz doradzi, jaki odcinek rzeki wybrać na kolejny etap podróżowania.
Wytrwałych zapraszamy na znajdujące się przy przystani bystrze pod mostem kolejowym – jedno z ciekawszych miejsc do ćwiczeń w północno-zachodniej Polsce.
Po noclegu można kontynuować spływ do Drezdenka (ok. 15 km, wpływając na Noteć i kierując na Stare Bielice, Kosin) lub orientować się pod prąd do Drawska (9 km), śluzując bądź przenosząc kajak w Krzyżu Wlkp.
Drawa daje także wiele możliwości pływania przez obszar parku narodowego (potrzeba na to 2 dni) w okresie od 1 lipca każdego roku, jak też po jej dopływach – Korytnicy i Mierzęcince (na przebycie tras trzeba wygospodarować odpowiednio 2 i 3 dni).
Wśród jezior rzeką Miałą
Miała – największa z rzek przecinających Puszczę Notecką – pod względem krajobrazowym stanowi jedną z najpiękniejszych tras wodnych regionu. Choć dotąd nieznana, cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów.
Długość tego lewobrzeżnego dopływu Noteci wynosi 62 km. W górnym biegu łączy ze sobą 9 ślicznych jezior rynnowych. Jej słaby prąd na krótkich odcinkach pomiędzy nimi umożliwia zwiedzenie tej części szlaku w obu kierunkach. Pamiętać należy jednak, że Miała jest nieco trudna i dość uciążliwa z powodu progów wodnych i niskich kładek.
Propozycje spływów:
- Odcinek „Górny”: Biała – Miały
- Odcinek „Środkowy”: Miały – Kamiennik
- Odcinek „Dolny”: Kamiennik – Drezdenko
Długość 42 km
Czas 3 dni
Trudność szlak łatwy na jeziorach, następnie wiele niskich mostków i trudnych przenosek
Rzeka dostępna jest dla kajaków od wsi Biała. Na przebycie całej trasy potrzeba 3 dni.
Odcinek Biała – Mężyk – Miały to wiele jezior, krótkie odcinki łączące. Poniżej wsi Miały rzeka płynie w typowej puszczańskiej dolinie, nieliczne osady leśne i bogactwo przyrody urozmaicą atrakcje turystyczne przygotowane w Piłce (m.in. Park Grzybowy). W Kamienniku i Chełście znajdują się przenoski przez elektrownie i jaz (warto dopytać właścicieli o najlepsze przejście). W Chełście rzeka spływa wartko do Doliny Noteci, gwałtownie zmieniając charakter w leniwym kanale, i dociera do starego koryta Noteci, po której możemy przepłynąć do Drezdenka.
Noclegi są dostępne tylko na przygotowanych polanach lub w licznych gospodarstwach agroturystycznych (niezaplanowane odradzamy – w regionie występuje duże ryzyko pożarowe).
Przepiękną Bukówką
Bukówka – prawy dopływ Noteci przepływający przez teren Puszczy Drawskiej. Bierze swój początek w jeziorze Bukowo Duże k. Trzcinna. Długość rzeki to prawie 50 km, a głębokość miejscami osiąga ponad metr.
Spływy Bukówką nie należą do najprostszych, dlatego też odbywają się tu częściej wiosną i jesienią niż latem, gdy stan wody jest niski. Na trasie spotykamy liczne kładki, zwalone drzewa, mostki, które wymuszają konieczność wielu przenosek.
Momentami w meandrach oddalamy się też od utwardzonego brzegu. Ciekawszy i bardziej sprzyjający podróży odcinek zaczyna się w miejscowości Kuźniczka.
Jest on zdecydowanie bardziej przyjazny. Rzeka osiąga tam miejscami metr głębokości. Ze względu na to, że na znacznym odcinku wije się przez lasy, jej wody mają bardzo ciekawą, ciemnobrązową barwę. W okolicach Herburtowa rzeczka płynie równo i ma mniej więcej stałą głębokość.
Lubiącym wyzwania proponujemy zaczynać wodną przygodę z Jeziora Straduńskiego w Straduniu lub ze Smolarni przy ścieżce dydaktycznej „Nad Bukówką”.
Propozycje spływów:
- Odcinek: Górnica – Kuźniczka
Długość ok. 12 km
Czas ok. 6–7 h
Trudność trudny, wiele przenosek
- Odcinek: Kuźniczka – Herburtowo
Długość 15 km
Czas ok. 5–6 h
Trudność średnio trudny
Można połączyć dwie trasy, co da w rezultacie dwudniowy spływ z noclegiem na trasie.
Kompleksowa organizacja spływów kajakowych:
- Przystań kajakowa „Meta na Drawie”
Łokacz Wielki,
tel. 662 728 361
- Wypożyczalnia kajaków i łodzi KOTWICA
Góra nad Notecią 85
tel. 67 255 55 76, 507 229 905
www.kotwica_m.michalek.w.interia.pl