Uważaj na słońce!
Czas wakacji to nie tylko beztroska, śmiech i zabawa. Często z wypoczynku wracamy
z nieprzyjemnymi dolegliwościami, których moglibyśmy uniknąć, zwracając większą uwagę na bezpieczeństwo, profilaktykę i ochronę siebie i swoich bliskich.
Nie ma innej drogi do zapobiegania przedwczesnej śmierci niż profilaktyka w postaci badań, bo wcześnie podjęte leczenie w większości chorób daje pozytywne efekty. Jest to szczególnie istotne w przypadku chorób, które nie dają objawów lub są one niejednoznaczne. Jednak jeszcze lepszą opcją jest przeciwdziałanie powstaniu objawów.
Lipiec i sierpień to okres, w którym więcej mamy dni słonecznych niż deszczowych i pochmurnych. Dużo częściej wychodzimy na dwór i chętniej spędzamy wolny czas na łonie natury. Wiąże się to jednak, z czasem wielogodzinnym, przebywaniem na słońcu, a to może prowadzić do zachorowań na czerniaka. Jest to najbardziej podstępny nowotwór, gdyż w wielu przypadkach jest wykryty zbyt późno. Można jednak się przed nim uchronić stosując kilka prostych zasad. Unikajmy nadmiernego opalania się i wychodzenia z domu, gdy na zewnątrz jest mocne słońce. Zwykle między godziną 10.00 a 16.00 słońce grzeje najbardziej i właśnie w tych godzinach powinniśmy zachować największą ostrożność. Nie zważając na porę roku, każdy powinien stosować krem z filtrem chroniącym skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV i pomadkę chroniąca usta. Promieniowanie UV to nic innego jak promieniowanie ultrafioletowe. Ma ono znaczny wpływ na skórę i dlatego powinniśmy szczególnie ją chronić. Najważniejsze dla naszego życia i zdrowia są dwa rodzaje promieniowania: UVA i UVB. Promienie UVA przedostają się najgłębiej skóry (mogą dostać się aż do tkanki podskórnej) i są odpowiedzialne za jej przedwczesne starzenie się. Są one odpowiedzialne za nadmierną pigmentację skóry oraz jej przebarwienia. Natomiast promienie UVB są odpowiedzialne za wakacyjną opaleniznę, jednak w wielu przypadkach prowadzą do rumieni i oparzeń słonecznych. To właśnie te promieniowania wpływają na pojawienie się nowotworów skóry, w tym najniebezpieczniejszego – czerniaka. Możemy jednak się przed nim uchronić głównie poprzez stosowanie kremów z tzw. filtrem SPF. Jest to wskaźnik, który wskazuje jaki jest współczynnik ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Kremy z wysokim filtrem bezwzględnie powinny stosować dzieci, pacjenci po przeszczepach narządów, po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, oraz osoby ze skłonnością do występowania przebarwień i przyjmujące leki światłouczulające. Odpowiednia ochrona przed słońcem w formie produktu z odpowiednio wysokim filtrem SPF to podstawa ochrony naszej skóry. Niestety nawet najwyższy filtr SPF nie uchroni nas przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych, jeśli nie będziemy pamiętać o pozostałych elementach, takich jak : właściwe nakrycie głowy, unikanie ekspozycji na działanie promieni słonecznych, kiedy są najsilniejsze, a więc między 10:00 a 16:00, nawadnianie swojego organizmu, noszenie przewiewnej, oddychającej odzieży, reaplikacji kosmetyków do opalania. Tylko działając zgodnie z powyższymi zasadami możemy zapobiec groźnym chorobom skóry. Pamiętajmy o tym podczas wakacyjnego wypoczynku!
W tym roku szkolnym Wydział Zdrowia i Współpracy Społecznej Starostwa Powiatowego w Czarnkowie wraz ze szkołami powiatu uczestniczyły w Ogólnopolskim Programie Profilaktyki Czerniaka organizowanym przez Studenckie Koło Naukowe ONKOMA przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – Państwowym Instytucie Badawczym działając we współpracy z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Po skończonych zajęciach uczniowie znają złote zasady profilaktyki czerniaka, zdobyli umiejętność przeprowadzenia samobadania skóry czy też różnicowania zmian podejrzanych o charakter nowotworowy ze zwykłymi znamionami na podstawie zasady ABCDE („czerniakowe abecadło”). Warto również podkreślić, iż dzięki zdobytej wiedzy nastolatkowie mogą stać się ambasadorami akcji w swoich lokalnych środowiskach, zachęcając rodzinę i znajomych do podjęcia tych niezwykle prostych acz skutecznych działań profilaktycznych.
Klaudia Wieczorek
Starostwo Powiatowe w Czarnkowie
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!