Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej

Słoneczna niedziela z AgroTargami

Ocena 0/5

Wyjątkowo przychylna w tym roku aura, rodzinna atmosfera i moc pozytywnych emocji towarzyszyły uczestnikom kolejnej odsłony AgroTargów, które 23 kwietnia odbyły się w Czarnkowie. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji bowiem AgroTargi to nie tylko wystawa maszyn rolniczych i środków do produkcji rolnej, to również radosny czas dla rodzin i dogodna przestrzeń do umacniania współpracy.

W niedzielę, od wczesnego poranka, w centrum Czarnkowa wyczuwalna była atmosfera zbliżającego się wydarzenia. Na Placu Wolności i Placu Targowym pojawiły się pierwsze stoiska oraz ekspozycje targowe. Przed południem wszystko było gotowe. O godzinie dwunastej nastąpiło oficjalne otwarcie „AgroTargów z rodziną” – wyjątkowej imprezy rolniczej, która po raz kolejny przyciągnęła tłumy. 

Uczestników oraz gości AgroTargów powitał prowadzący Paweł Zajda. Starosta Feliks Łaszcz wraz z wójtem Gminy Czarnków Bolesławem Chwarściankiem i przewodniczącą Rady Miejskiej Czarnkowa Barbarą Lipską dokonali oficjalnego otwarcia imprezy, życząc wszystkim przybyłym miłej niedzieli z rodziną. Na targach obecni byli między innymi: posłowie na Sejm RP Marta Kubiak i Krzysztof Czarnecki, burmistrzowie oraz wójtowie gmin, radni powiatu, przedstawiciele służb i instytucji związanych z rolnictwem.

Tegoroczna impreza promowała przede wszystkim lokalnych producentów branży rolniczej, dawała możliwość zaprezentowania swojego dorobku społeczno – kulturalnego wszystkim partnerom oraz stała się doskonałą okazją do prezentowania szerokiemu gronu zainteresowanych produktów regionalnych, walorów i możliwości rozwojowych oraz potencjału naszego regionu. Ilość wystawców, jak i zwiedzających była imponująca. Pojawiło się wielu producentów sprzętu rolniczego, dyżurowały instytucje rolnicze, a doradcy branżowi udzielali porad zainteresowanym rolnikom. 

To był dzień pełen nowoczesnych technologii, intensywnych rozmów i rozwiązań wspierających polskie rolnictwo. Na odwiedzających czekali lokalni i ogólnopolscy dealerzy sprzętu rolniczego z wieloletnim doświadczeniem, prezentując wiele dostępnych na rynku ciągników i maszyn rolniczych. Chęć sprawdzenia i przetestowania nowego sprzętu sprawiały, że wystawa ta, jak zawsze, cieszyła się dużym zainteresowaniem. 

Sporo miejsca poświęcono również edukacji przyrodniczo-leśnej. W myśl zasady kształcenia społeczeństwa w duchu poszanowania środowiska przyrodniczego, przygotowano wiele stanowisk edukacyjnych, na których można było uzyskać fachowe porady. Leśnicy zadbali z kolei o podniesienie świadomości ekologicznej, właściwych postaw wobec lasów i problemów leśnictwa oraz zrozumienia dla codziennej pracy leśnika. Dzięki edukacji leśnej coraz więcej osób ma świadomość ogromnych korzyści, jakie daje zrównoważona gospodarka leśna, ochrona przyrody i rozsądne obcowanie z naturą. Ciągle wzrasta liczba korzystających z dobrodziejstw lasu. Rośnie też świadomość wspólnej odpowiedzialności za stan przyrody. Rozmawiano o czystym powietrzu, energii, klimacie i nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych wspomagających ochronę środowiska. Z uwagi na rosnące ceny ropy i coraz większą ilość dwutlenku węgla w atmosferze, oddziaływującą na klimat i ekosystemy ziemskie, wprowadzanie technologii ekologicznych staje się niezbędne dla bardziej zrównoważonego rozwoju gospodarki.

AgroTargi przyciągnęły również miłośników ogrodnictwa. Wiele osób wzięło udział w popularnej od wielu lat akcji „Drzewko za szkło”. Została ona zorganizowana przez Edukację Lubasz i jej wolontariuszy, przy wsparciu nadleśnictw i powiatu czarnkowsko - trzcianeckiego. Związana była ona z minimalizacją i segregacją odpadów a za puste butelki czy inne szklane przedmioty, otrzymywało się sadzonkę drzewka. Chętnych do udziału w tej akcji było wielu. Rozdano ponad 1000 sadzonek.

Na Placu Targowym odbył się także „Konkurs cieliczek” zorganizowany przez Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt. Do konkursu można było zgłaszać zwierzęta urodzone w lutym 2023 roku. Na stadion przyjechało 9 jałówek. Zwierzęta oceniała komisja w składzie: Paweł Przybylak (doradca hodowlany Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka) i Andrzej Zdanowicz (dyrektor filii Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Wągrowcu).

Targi to impreza w głównej mierze skierowana do miłośników rolnictwa czy ogrodnictwa, jednakże nie zabrakło na niej również wystawców, którzy oferowali ręcznie robione przez siebie przedmioty: wyroby z wikliny, rzeźby i inne rękodzieło. - Jestem na AgroTargach po raz pierwszy. Wiele słyszałam o tej imprezie a do udziału w niej namówiła mnie koleżanka z sąsiedniego stoiska, która przyjeżdża tu już od kilku lat. Obie oferujemy makramy szydełkowe, to nasza pasja. Bardzo nas cieszy, kiedy nasze prace podobają się odwiedzającym nasze stoisko – powiedziała Małgorzata z Lipnicy.

Znalazło się również coś dla fanów muzyki. Swoje umiejętności na scenie Placu Wolności zaprezentowali lokalni artyści oraz kapela „Szczuny z Sulęcinka”. 

Wzdłuż rynku rozstawione były stoiska z potrawami regionalnymi, które poddane zostały ocenie jury w ramach konkursu „Najsmaczniejsza potrawa regionalna”. Mogliśmy tu zobaczyć również stoiska promocyjne miast, gmin, stowarzyszeń i przedsiębiorców. 

Nie mogło zabraknąć także powiatowego stoiska promocji zdrowia zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Czarnkowie przy współpracy ze Szpitalem Powiatowym w Czarnkowie oraz Pawłem Barańskim – dietetykiem i trenerem personalnym. W punkcie można było dokonać pomiaru ciśnienia i glukozy oraz analizy masy i składu ciała. Chętni mogli uzyskać fachową pomoc dietetyka w zakresie prawidłowego odżywiania i uzyskać stosowne zalecenia dietetyczne będące podstawą racjonalnej diety chroniącej przed otyłością, która zwiększa z kolei ryzyko zachorowania na wiele chorób, w tym m.in. cukrzycę typu 2., nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, choroby stawów czy hipercholesterolemię. Na stoisku powiatowym promowano również aktywny wypoczynek na łonie natury, zachęcając do spacerów, wycieczek rowerowych, czy spływów kajakowych. Było też miejsce na promocję działań związanych z nieodpłatną pomocą prawną, nieodpłatnym poradnictwem obywatelskim oraz edukacją prawną na terenie Powiatu Czarnkowsko -Trzcianeckiego.

Wydarzenie objęte było patronatem honorowym przez Powiat Czarnkowsko - Trzcianecki, Gminę Czarnków i Miasto Czarnków. Serdeczne podziękowania należy także skierować pod adresem sponsorów, czyli firm: OSM Czarnków, BNP Paribas Food & Agro oraz SGB Bank Spółdzielczy w Czarnkowie. Partnerami wydarzenia byli: MCK Czarnków, MDK Trzcianka, Gmina Trzcianka, Gmina Krzyż Wlkp., Gmina Wieleń, Gmina Drawsko, Gmina Lubasz, Gmina Połajewo, Komenda Powiatowa Policji w Czarnkowie, Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna, Związek Hodowców Koni Wielkopolskich, Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt, Wielkopolski Związek Hodowców i Producentów Bydła, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Czarnkowsko - Trzcianecka Lokalna Grupa Działania, Wielkopolska Izba Rolnicza, Edukacja Lubasz Szkoły im. I. J. Paderewskiego oraz Lasy Państwowe realizujące projekt „Dobre z Lasu”.

- „Wiosenne targi w Czarnkowie to wydarzenie, którego nie może zabraknąć w kalendarzu najważniejszych imprez w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. O ich znaczeniu najlepiej świadczy liczba odwiedzających, którzy co roku się tutaj pojawiają. Impreza stanowi szansę, aby zapoznać się z nowościami w rolnictwie, aktualną ofertą producentów sprzętu rolniczego oraz skorzystać z darmowych konsultacji i porad. Już teraz zapraszamy na kolejną edycję za rok” – mówi starosta Feliks Łaszcz.

Wioletta Szukajło

Starostwo Powiatowe w Czarnkowie

Wyniki konkursów:

Konkurs „Aktywni mieszkańcy” zorganizowany przez Czarnkowsko – Trzcianecką Lokalną Grupę Działania:

KATEGORIA: „TURYSTYKA, REKREACJA I PROMOCJA”:
Grupa dwakolka.pl „Bushcraft na dwóch kółkach” - 22,75 pkt

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Jaźwiec” „Dźwięki przeszłości” - 21,25 pkt

Stowarzyszenie Fotograficzna Sarenka „Widokówka w stylu retro” – 20,25 pkt

KATEGORIA: „KULTYWOWANIE DZIEDZICTWA LOKALNEGO”:
Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Łokacz Mały „OdNowa” „Przeszłość naszą pamiętamy i w kronice przedstawiamy” - 21,00 pkt

Kasztaniaki „Kultura agrarna w służbie mieszkańcom Trzcianki i okolic” - 20,00 pkt

KATEGORIA: „INICJATYWY LOKALNE NA RZECZ SPOŁECZNEJ INTEGRACJI”:
Stowarzyszenie Mieszkańców Drawska „Aktywni Razem” „Sprawne ręce, głos gotowy, zróbmy teatr kukiełkowy” - 23,66 pkt

Stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Wsi Rychlik „Pasją żyć i aktywnym być – warsztaty rękodzieła” - 22,50 pkt

Rada Sołecka Wsi Kawczyn „Wyplatanie wieńca to jest ważna sprawa. Dlatego chcemy, aby w naszej wsi tradycja ta została! - Warsztaty wyplatania wieńców dożynkowych” - 21,66 pkt

„Stowarzyszenie Nasza Wieś Naszym Domem” „Radość wyplatania rękodzieł nie tylko z włóczki” - 21,33 pkt

Stowarzyszenie Na Rzecz Odnowy i Rozwoju Wsi Bukowiec „Bukowisko” „Rodzinny Rajd Rowerowy Na Orientację” - 21,33 pkt

Aktywna Rada wsi Łokacz Wielki „Lubię czytać, a może sam zrobię książkę?” – 21 pkt

Skansen Maszyn Rolniczych „Skansen wśród ludzi” – 21 pkt

Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im Mistrzów Sportu w Sarbii „Zielono nam! Zagospodarowanie terenu nowej części boiska przy Szkole Podstawowej im. Mistrzów Sportu w Sarbi” - 20,66 pkt

Konkurs kulinarny „Najsmaczniejsza potrawa regionalna” zorganizowany przez Czarnkowsko – Trzcianecką Lokalną Grupę Działania oraz Urząd Gminy Czarnków:

W kategorii „deser”:
Pierwsze miejsce: KGW Kamionka – Sernik z polewami

Drugie miejsce: Stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Wsi Rychlik – Drożdżowa mufinka

Trzecie miejsce: KGW Jarzębina Mężyk – Babka gotowana

Wyróżnienie: KGW z Nowej Wsi Gosposie znad stawu – Szarlotka w nowej odsłonie

W kategorii „danie główne”:
Pierwsze miejsce: KGW Jarzębina Mężyk – Pierogi gajowego

Drugie miejsce: KGW Kamionka – Królik w śmietanie z kluseczkami i buraczkami

Trzecie miejsce: KGW Romanowo Dolne – Zraz na marchewkowym polu

Wyróżnienie: KGW Gulcz – Bitki z dzika z grzybami, kaszą i buraczkami

Konkurs „Wiedzy rolniczej” zorganizowany przez Wielkopolską Izbę Rolniczą - Biuro Powiatowe w Czarnkowie:

Pierwsze miejsce: Szymon Karaś

Drugie miejsce: Bartosz Mantaj

Trzecie miejsce: Bartosz Krysiak

Konkurs na „Najpiękniejszą cieliczkę AgroTargów 2023” zorganizowany przez Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt:

Pierwsze miejsce: cieliczka ur. 06.02.2023r., po buhaju Bravissimo, hodowca i właściciel: Agnieszka i Mirosław Towpik z Kuźnicy Czarnkowskiej, oprowadzała Hania lat 12.

Drugie miejsce: cieliczka ur. 12.02.2023r., po buhaju Oking, hodowca i właściciel: Teresa i Zygmunt Szwedek z Zofiowa, oprowadzał Franek lat 5.

Trzecie miejsce: cieliczka ur. 15.02.2023r., po buhaju Gigabal, hodowca i właściciel: Paulina i Adam Warnke z Gajewa, oprowadzała Iga lat 8.

Galeria zdjęć z AgroTargów 2023

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Dodaj komentarz

Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności

Włącz powiadomienia WebPush
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.