Questowa zabawa
Chciałoby się zaśpiewać za Markiem Grechutą: „Wiosna, wiosna, wiosna, ach to Ty…”. Już niedługo pogoda z pewnością się poprawi, więc tym bardziej będzie miło wyjść na spacer i pooddychać świeżym powietrzem. Jednak zachęcamy, aby spacer po zakątkach powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego nie był tylko zwykłym spacerem. Pomogą w tym questy.
Czym są questy?
Questy to bezpłatne gry terenowe. Świetnie się sprawdzą podczas wędrówek z dziećmi, które często marudzą podczas zwiedzania. To alternatywa dla zwiedzania różnorodnych obiektów w powiecie czarnkowsko – trzcianeckim. To też okazja, by w zabawny, ale i mądry sposób odkrywać sekrety jednego z najstarszych regionów w Polsce. Questy dostarczają rozrywki i dzieciom, i dorosłym. Nie wymagają obsługi ani znakowania w terenie, dlatego, w odróżnieniu od podchodów lub gier miejskich, można w nie grać niemal w każdej chwili. Podstawą zabawy jest wędrówka trasą questu w terenie. Może to być spacer po miejscowości, jazda rowerem przez las, spływ rzeką czy zwiedzanie muzeum. Do zabawy wystarczy ulotka lub darmowa aplikacja mobilna Questy – Wyprawy Odkrywców. Czytając wierszowane wskazówki, uczestnik podąża questem w terenie i poprzez rozwiązywanie różnorodnych zadań i zagadek, które doprowadzą do ostatniego punktu, poznaje sekrety danego miejsca. Celem zabawy jest odnalezienie skrzyni, w której jest ukryty „skarb” w postaci pieczęci. Głównym celem questów jest jak najbardziej atrakcyjne zaprezentowanie dziedzictwa danego regionu czy miejscowości, zwrócenie uwagi uczestnika tej gry terenowej na wyjątkowe elementy danego miejsca związane z lokalną przyrodą, historią i kulturą. Ważne przy tym jest odkrywanie niezwykłego, unikalnego charakteru przestrzeni (tzw. ducha miejsca). Istotne w wyprawach jest zwrócenie uwagi na zwyczajne z pozoru miejsca, dostrzeżenie w nich wyjątkowości i atrakcyjności. Obecnie na naszym terenie jest dostępnych 6 gier.
Czarnków-perła nad Notecią
Czarnków to miasto powiatowe w północnej Wielkopolsce. Leży na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich. Wyprawa questowa opowiada o tym, jak rytm życia w dawnym Czarnkowie wyznaczała płynąca tu Noteć. Trasę rozpoczynamy na Rynku przy pomniku Janka z Czarnkowa. Czas przejścia to jedynie 45 minut, więc jest to trasa, która nie wymaga od podróżujących specjalnego przygotowania. Jej fragment przebiega przez Marinę, dlatego też warto przed wyruszeniem sprawdzić godziny otwarcia.
O zamku w Goraju
Goraj to wieś w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, położona ok. 75 km na północ od Poznania. Narratorem questowej opowieści jest Wilhelm Bolko Emanuel von Hochberg, który wybudował gorajski zamek, a który przy pomocy questu oprowadza uczestnika zabawy po swoim dawnym majątku. Dodatkowym walorem tej trasy są piękne bukowe lasy porastające wzgórza w okolicy zamku, w okresie wiosennym pokryte szczelnym kwiatowym kobiercem. Obecnie znajduje się tu Zespół Szkół Leśnych, którego uczniowie mieszkają w internacie w zamku. Zabawę rozpoczynamy przy budynku szkoły (po przeciwnej stronie drogi niż zamek). Czas przejścia to ok. 70 min.
Znani i nieznani w Połajewie zaciotowani cz. I oraz cz. II
Miejscowość w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, położona ok. 55 km na północ od Poznania. W wielu miejscowościach Wielkopolski zachowały się do dzisiaj lokalne tradycje, które są kultywowane przez mieszkańców. Również w Połajewie do niedawna była pielęgnowana tradycja połajewskich ciot. Kim były cioty dowie się uczestnik zabawy, rozwiązując zadania i zagadki umieszczone w queście. Ponadto w czasie spaceru dowie się wiele ciekawostek zarówno o postaciach, które zapisały się w historii Polski, jak i o zwyczajnych niezwyczajnych bohaterach. Na quest w Połajewie składają się dwie części gry, które można rozwiązywać oddzielnie, każda ma oddzielną ulotkę, swoje hasło i swoją skrzynię skarbów. Najlepiej jednak rozwiązać obie trasy, które dadzą pełną opowieść o miejscowości. Trasa druga rozpoczyna się w bezpośrednim sąsiedztwie zakończenia trasy pierwszej. Start trasy I przy szkole w Połajewie, ul. Leśna 1, czas przejścia ok. 30 min. Start trasy II przy kościele w Połajewie, w centrum miejscowości, przy pl. abpa Dymka. Czas przejścia ok. 50 min.
Trzcianka. Na Starej Plaży
Trzcianka jest miastem powiatowym w północnej Wielkopolsce, położonym ok. 90 km na północ od Poznania. Miasto położone nad jeziorami, zatopione w zieleni, ma ciekawą historię i własną legendę. Jest również ośrodkiem rekreacji i odpoczynku, a na brzegu jeziora Sarcz znajduje się Park Ryb Słodkowodnych. Można go zwiedzać z ulotką questową, dowiadując się przy okazji wielu przyrodniczych ciekawostek. Questowa ścieżka zaczyna się na parkingu przy ul. 27 Stycznia w Trzciance (przy drodze nr 178). Czas przejścia ok. 40 minut.
Trzcianka-tropem historii
Questowa ścieżka zaczyna się przed budynkiem biblioteki przy ul. gen. W. Sikorskiego 22. Czas przejścia ok. 40 minut.
Wszystkie ulotki z questami można pobrać ze strony tuodpoczniesz.pl lub przyjść do Starostwa Powiatowego w Czarnkowie do Wydziału Zdrowia i Współpracy Społecznej (pokój 034) i odebrać już wydrukowaną ulotkę.
Źródła: questy.org.pl
regionwielkopolska.pl
Red. Klaudia Wieczorek – Starostwo Powiatowe w Czarnkowie
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!