Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki
Powróć do: Lokalni producenci

Miód

Miody Wieleńskie

Koło Pszczelarzy w Wieleniu
Zielonowo 28
64-730 Wieleń
nr tel. 662053956

Na terenie gminy Wieleń wśród malowniczych łąk wchodzących w skład obszarów Natura 2000, leży kilkanaście pasiek przydomowych, które w sezonie oferują następujące gatunki miodów:

Miód wielokwiatowy nektarowy w skład którego wchodzą nektary z wierzb, klonów, głogów rosnących na śród łąkowych miedzach. Nektar pochodzący z roślin zielnych to nektar z mniszka, kończyny, chabrów, jaskrów oraz farbowników. Miód wielokwiatowy z łąk nadnoteckich charakteryzuje się jasną barwą i bardzo delikatnym smakiem oraz aromatem. Szybko krystalizuje, a dzięki licznemu wachlarzowi pyłków kwiatowych polecany jest podczas problemów z drogami oddechowymi oraz problemami z sercem. Stanowi cenny produkt odżywczy w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego.

Miód Akacjowy

W latach bez przymrozków późnych na terenie gminy zakwita Robinia akacjowa. Jest to gatunek obcy, który bardzo dobrze zaaklimatyzował się na terenie gminy. Spotkamy go po obu stronach Noteci wzdłuż dróg. Miód Akacjowy w przeważającej części składa się z fruktozy, przez co zaliczany jest do najsłodszych miodów. Przybiera barwę od słomkowej do białej, bardzo późno krystalizuje. Zalicza się do miodów bardzo łagodnych o delikatnym aromacie kwiatów akacji. Polecany jest przy problemach z układem pokarmowym. Ze względu na kaprysy pogodowe jest to miód trudny do pozyskania.

Miód lipowo-spadziowy

Ostatnim miodem oferowanym przez lokalnych pszczelarzy jest Miód lipowy z dodatkiem spadzi liściastej. Dzięki burzliwej historii ziemi wieleńskiej po północnej stronie Noteci możemy spotkać liczne aleje drzew lipowych, które na przełomie czerwca i lipca huczą od owadów, które je odwiedzają.

Miód lipowo-spadziowy z powodu dodatku spadzi przyjmuje barwę ciemno bursztynową. Po skrystalizowaniu przybiera postać średnioziarnistą. W smaku jest bardzo ostry z intensywnym aromatem kwiatów lipy. Wykazuje wysoką aktywność antybiotyczną, działa napotnie i wykrztuśnie. Znajduje zastosowanie w zwalczaniu objawów przeziębień i grypy.

Miody Wieleńskie to produkt o bardzo wysokiej jakości wytwarzany w malej ilości w przydomowych pasiekach. Pszczelarze hobbiści rozproszeni po całej gminie, dzięki pracy pszczół zapewniają wysokie plony rolne dla całej gminy.

Miody Wieleńskie można zakupić w sezonie w Siedzibie Koła Pszczelarzy w Wieleniu.   

 

Pasieka Zośki Samośki 

Promocja i sprzedaż naturalnych produktów wykonanych z pszczelego wytworu.

Żelichowo 39
64-761 Krzyż Wielkopolski
tel. 604-128-069

Profil Pasieki na Facebook'u