Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki
Powróć do: Warto zobaczyć

Architektura sakralna

Skromność, prostota i kanoniczna wzorcowość czy okazałość i bogactwo formy?

Jeśli chcesz doświadczyć i jednego, i drugiego, zachęcamy do zapoznania się z bogactwem architektury regionu.
W Lubaszu przekrocz progi Sanktuarium Narodzenia NMP – Królowej Rodzin, miejsca licznych pielgrzymek z całego kraju. Późnobarokowa, jednonawowa świątynia z dwiema wieżami w fasadzie zachodniej przyciąga rokokowym wyposażeniem wnętrza oraz bogatą dekoracją stiukową. W ołtarzu głównym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z ok. 1600 r. Do zespołu świątynnego należy również neogotycka dzwonnica w formie czworobocznej wieży wzniesiona w 1856 r. 
W Czarnkowie po lewej stronie Ratusza ujrzysz kolejną perłę architektury – dawniej kolegiacki – dziś parafialny kościół pw. św. Marii Magdaleny. Jest on najcenniejszym zabytkiem miasta. Obecna bryła pochodzi z lat 1580–1586. Wewnątrz szczególną uwagę przykuwa barokowy ołtarz główny ze wspaniałymi rzeźbami i obrazami, rokokowa ambona, chrzcielnica z XVIII w., ołtarze boczne, a w nich przykłady malarstwa cechowego z połowy XVII stulecia. Bardzo cennym zabytkiem jest sarkofag Adama Sędziwoja Czarnkowskiego.
Warto odwiedzić wpisany do rejestru zabytków wczesnobarokowy kościół pw. NMP i św. Michała Archanioła w Wieleniu. Jego polichromowane wnętrze utrzymane jest w stylu regencji z 1615 r., ołtarz główny pochodzi z 1637 r., natomiast powstanie rzeźbionej ambony datuje się na 1640 r.
Kolejna, wzniesiona w latach 1773–1780 świątynia pw. św. Michała Archanioła w Połajewie czaruje wczesnobarokowymi rzeźbami św. Barbary, św. Katarzyny oraz niewielkim, lecz dużej wartości tryptykiem renesansowym z 1572 r. pt. „Pokłon pasterzy” pędzla Mateusza Kossiora z Poznania. W jej bezpośrednim sąsiedztwie usytuowane są dwie kaplice z 1907 r., które wpisano do rejestru zabytków. Będących w okolicy namawiamy do przekroczenia progów kościoła pw. św. Andrzeja w Boruszynie z 1822 r.
Poznając Trzciankę, proponujemy udać się do bazylikowego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela z lat 1914–1915, który zachwyca ołtarzem głównym z umiejscowionym w środkowym polu neobarokowym obrazem (I połowa XVIII w.) przedstawiającym patrona świątyni.
W Drawsku zapraszamy do kościoła pw. Serca Pana Jezusa z 1901 r., przy którym znajduje się zabytkowa drewniana dzwonnica.

Przedstawiamy także sześć niezwykłych drewnianych świątyń, z których każda kryje w sobie wiele osobliwości.

Pierwsza z nich to kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Nowych Dworach wzniesiony w 1792 r. pod kierunkiem cieśli Johanna Schönecka z Górnicy, o konstrukcji zrębowej. Wewnątrz mieści się barokowy ołtarz główny z początku XVIII w. ze sceną Ukrzyżowania na tle miasta, sceną Ostatniej Wieczerzy w predelli, a także trzema malowidłami na szkle z 1615 r.
Warto zwrócić uwagę także na znajdującą się przy nim drewnianą dzwonnicę z 1826 r. Świątynię pw. Matki Bożej Różańcowej w Dzierżążnie Wielkim wybudowano ok. 1595 r. z fundacji Piotra Czarnkowskiego. Jest to kościół o konstrukcji szkieletowej z polami wypełnionymi cegłą i otynkowanymi. Posiada murowaną zakrystię, niewielką kruchtę, a także niesymetrycznie ustawioną wieżę konstrukcji słupowej (z dzwonem z 1608 r.), dach pokryty dachówkami, zaś hełm wieży gontem. Wewnątrz znajduje się ołtarz zmontowany współcześnie z wykorzystaniem starszych elementów, m.in. wczesnobarokowych uszaków. Ambona pochodzi z I poł. XVII w., prospekt organowy i instrument z II poł. XIX w.
Klimatyczny jest także kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dzierżążnie Małym ufundowany na początku XVII w. przez Stanisława Górkę, z pochodzącą z tego okresu wieżą i dobudowaną w 1867 r. szachulcową absydą.
Kościół pw. Matki Boskiej Siewnej w Herburtowie to kolejne dzieło znanego w regionie cieśli Johanna Schönecka z Górnicy pochodzące z 1782 r. Jest konstrukcji zrębowej, wzmocnionej od zewnątrz konstrukcją szkieletową (bez wypełnienia), na której spoczywa ciężar dachu krytego gontem.
W Chełście zapraszamy do kościoła pw. Matki Boskiej Królowej Polski o konstrukcji szkieletowej, wzniesionego w 1765 r., z dachem naczółkowym, stropem belkowym i ołtarzem z obrazem Matki Boskiej Rokitniańskiej.
Historia świątyni pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Hucie Szklanej zaczyna się w 1774 r. Posiada ona konstrukcję szkieletową na planie prostokąta, z dostawioną od północnego zachodu przybudówką mieszczącą m.in. zakrystię. Jej dach kryty jest dachówkami.