Wędruj z nami!
Czas wakacji i wspaniała pogoda zachęcają do aktywnego wypoczynku. Zapraszaliśmy już Was na kajaki, ale spływ w upale sięgającym 30° Celsjusza nie jest dla wszystkich. Dlatego też wychodzimy z kolejną ciekawą propozycją. Tym razem przychodzimy z garścią informacji na temat pieszego wypoczynku w powiecie czarnkowsko – trzcianeckim.
Piesze wędrówki to najstarsza i najbardziej popularna forma turystyki. Mogą je uprawiać wszyscy bez względu na wiek, płeć, porę roku i warunki atmosferyczne. Podziwianie widoków wraz z florą i fauną oraz odpoczynek psychiczny to najważniejsze z powodów, dla których warto pospacerować po terenach Puszczy Noteckiej. Warto połączyć przyjemne z pożytecznym i wybrać się na spacer przyrodniczymi ścieżkami dydaktycznymi. Jest to niecodzienny i bardzo oryginalny sposób przekazywania wiedzy. Najmłodszym, ale też ich opiekunom, sprawi zapewne wiele radości i uciechy. Na terenie powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego znajdziemy kilka takich ścieżek wartych odwiedzenia.
Pierwszą z nich jest „Nad Bukówką” – ścieżka leżąca na terenie Nadleśnictwa Trzcianka. To trasa, która znajduje swój początek w leśniczówce Smolarnia. Do wyboru mamy trzy trasy – 2 km, 4,5 km i 6,5 km. Przejście najdłuższego szlaku nie powinno zająć więcej niż trzy godziny. Na trasie znajdują się ławki, pomosty i kładki oraz miejsca przeznaczone do odpoczynku (niektóre z zadaszeniem). Do tego ścieżka jest usłana 13 różnorodnymi tablicami edukacyjnymi, które znacznie podnoszą walor zwiedzanego miejsca. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że najciekawszym punktem wycieczki jest 400-letni dąb Wojtek o obwodzie równym 7,5 metra i wysokości ok. 24 metrów. Wśród wielu pomników przyrody znajduje się cmentarz, na którym pochowany jest jeden z pierwszych Nadleśniczych – Bensch. Według wierzeń lipy odstraszały duchy, dlatego też w miejscu, w którym jest ich znaczna ilość zostali pochowani także ludzie, którzy pracowali w pobliskim młynie. Ciekawa także okazuje się być flora i fauna tego terenu, a w szczególności bobry czy błękitny zimorodek.
Kolejną ścieżką wartą odwiedzenia jest ta należąca do Nadleśnictwa Krucz. Liczy około 5 km, a jej wdzięczna nazwa „Z biegiem Natury” zachęca do odpoczynku właśnie na łonie natury. Świetnie wpisuje się w nurt edukacji leśnej, przyrodniczej oraz ekologicznej. Swój początek i koniec ma przy Centrum Promocji Lasów Państwowych w Goraju – Zamku, zatem jej kształt przypomina pętlę. Wędrówkę można zacząć w dogodnym dla siebie miejscu. Podczas spaceru można podziwiać gęste lasy, ale wisienką na torcie jest pałac dla gości hrabiego Hochberga. Jednak aby go zobaczyć trzeba przejść całą trasę, gdyż znajduje się on na samym jej końcu. Czas, jaki musimy poświęcić na przejście trasy to około 2 godziny. Takiego samego czasu potrzebujemy na przejście ścieżki pod nazwą ,,Morena Czarnkowska”, która także znajduje się w Nadleśnictwie Krucz. To obszar, który charakteryzuje się pięknymi lasami bukowymi, a także wzgórzami, które przypominają te z wędrówek górskich. Ścieżka zachęca nas do kierowanie się w dół, aby dotrzeć do strumienia płynącego do Noteci, a następnie do mozolnego wspinania się po schodach akacjowych, które zostały wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Leśnych im. inż. Jana Kloski w Goraju.
Także Nadleśnictwo Sarbia ma wiele do zaoferowania. Ścieżka o nazwie „Leśnik Gospodarzem Lasu” to trasa, która zadowoli nie tylko piechurów ale także rowerzystów. Jej długość sięga około 5 km, czyli na jej przejście będziemy potrzebować około 2 godzin. Zaopatrzona jest w 20 tablic edukacyjnych, a do tego można zabawić się w Turniej Leśny. Podczas wędrówki zachęcamy do podziwiania łąk i pól, a później do zatopienia się w cieniu drzew. Na trasie jest też możliwość odpoczynku i zatrzymania się na małą przekąskę. Na pewno ciekawym punktem jest paśnik dla zwierzyny. Pamiętajmy jednak, że gdy chcemy zostawić coś dla leśnych zwierząt, warto zapoznać się najpierw z informacjami, jakie produkty nie zaszkodzą zwierzynie. Najlepsze będą liście roślin motylkowatych, marchew, jabłka, ziemniaki czy ziarno. Nie zostawiamy w paśnikach suchego chleba, gdyż szybko się psuje i może zaszkodzić zwierzętom, tak samo jak przegniłe warzywa i owoce. Dlatego też radzimy najpierw skontaktować się z leśnikiem. Warto dodać, że podczas spaceru tą ścieżką zobaczymy ciekawe obiekty, takie jak: pomniki przyrody, mrowiska czy martwe drzewo. To nie jedyna ścieżka, którą proponuje Nadleśnictwo Sarbia. Kolejna, o pięknej nazwie „Stary Las uczy Nas” to krótka trasa licząca tylko 800 metrów, więc jak najbardziej będzie odpowiednia dla mniejszych dzieci. Podczas spaceru, oprócz podziwiania widoków, można zapoznać się z historią Nadleśnictwa oraz jego powstania. Na szczególną uwagę zasługują zajęcia z rozpoznawania drzew, nasion oraz ochrony przyrody i recyklingu. Na najmłodszych czeka również plac zabaw.
Warto też wspomnieć o akcji zawiązanej przez właścicieli obiektów agroturystycznych z północnej części Puszczy Noteckiej. Projekt ,,Z kwiatka na kwiatek” to sieć tras, które są idealne do uprawiania nie tylko nordic walkingu, czyli pieszych wędrówek z kijkami, ale także narciarstwa biegowego, czy po prostu przejażdżek rowerowych. Przedsięwzięcie nie bez powodu przybrało taką nazwę. Trasy, które można pokonać mają kształt płatków kwiatka i są usytuowane wokół poszczególnych miejscowości. Szlaki mają długość od 5 do 15 km, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Po drodze można zobaczyć m.in. Dębogórskie Karpaty, Roztańczony Las czy Dolinę 12 Źródeł.
To tylko kilka propozycji ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych, które można zobaczyć podczas wypoczynku w powiecie czarnkowsko – trzcianeckim. Więcej informacji na ich temat można znaleźć na stronach internetowych Nadleśnictw. Pamiętać jednak należy o kilku ważnych zasadach, które obowiązują podczas spacerów w lesie: przede wszystkim nie śmieć, parkuj w wyznaczonych miejscach, szanuj przyrodę, zachowaj ciszę, biwakuj i rozpalaj ogniska w wyznaczonych miejscach, a także nie zbaczaj z wyznaczonych szlaków. To bardzo ważne zasady, gdyż mogą uchronić nie tylko nas przed niebezpieczeństwem, ale także innych użytkowników lasu.
Źródła:
https://www.lasy.gov.pl/pl
http://zkwiatkanakwiatek.pl/web/zkwiatkanakwiatek/strona-glowna.html
Red. Klaudia Wieczorek – Starostwo Powiatowe w Czarnkowie
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!