Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki
Powróć do: Imprezy

Dzień Spieczonego Bliźniaka

Bliźnięta są wśród nas

Każdego roku, w ostatnią sobotę sierpnia organizowany jest w Czarnkowie „Dzień Spieczonego Bliźniaka”. Tego dnia do miasta zjeżdżają bliźnięta z całego kraju, żeby się spotkać, poznać, pożegnać wakacje i wspólnie z mieszkańcami dobrze się bawić. Akcja nie mogłaby się odbyć bez konkursu na najbardziej podobną do siebie parę bliźniąt, który zawsze wzbudza duże zainteresowanie widzów i mediów. Spektakularnym punktem programu jest przemarsz wszystkich bliźniąt i mieszkańców głównymi ulicami miasta. Na to wyjątkowe spotkanie przybywa zawsze ponad 100 par bliźniąt z Polski i zza granicy. Najmłodsze bliźniaki jakie wzięły udział w akcji miały zaledwie dwa tygodnie, najstarsze dobiegały osiemdziesiątki.

Festiwal został zorganizowany po raz pierwszy w 1998 roku. Od tego czasu każdemu spotkanie w ramach tej akcji przypisywano temat przewodni, było to m. im: „jak dwie krople wody", „co dwie głowy to nie jedna", „moda na bliźnięta", „pociąg pełną parą". Impreza rozpoczyna się zawsze w samo południe w centrum miasta, gdzie odbywają się spektakle teatralne, pokazy akrobacji, występy utalentowanych bliźniąt i wykonywanie wspólnych fotografii. Organizatorzy tego wydarzenia - Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie - co roku dokładają starań, by uatrakcyjnić ten dzień. W 2019 roku odbyło się wspólne gotowanie z finalistami programu Master Chef! Na scenie oprócz talentowanych par bliźniąt często pojawia się też gwiazda muzyki. Atrakcji jest wiele,dużo się dzieje, jest głośno, kolorowo i radośnie. Jak podkreślają uczestnicy festiwalu, niezależnie od podobieństw i różnić, bliźniaków łączy wzajemna głęboka więź, którą trudno porównać z innymi relacjami międzyludzkimi. Bliźniacy potrafią odczuwać ból brata lub siostry i ogromną tęsknotę za bliźniaczym rodzeństwem. Posiadają identyczny zapis DNA oraz rozwijają się w takim samym środowisku w okresie życia płodowego, co ma ogromny wpływ na dalsze losy bliźniaków.

Dzień Spieczonego Bliźniaka w 2013 roku otrzymał II nagrodę w konkursie „Wielkie Odkrywanie Wielkopolski", organizowanym przez Wielkopolską Organizację Turystyczną, Polska Głos Wielkopolski i Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
W 2020 roku epidemia pokrzyżowała organizatorom plany, jednak nie jest to jednoznaczne z zakończeniem historii tak popularnej i lubianej, wręcz sztandarowej imprezy.

Na całym świecie organizowane są wydarzenia zrzeszające bliźniaków, które w takim dniu mogą poznać i spędzić czas wśród pozostałych par bliźniaczych. Największy na świecie festiwal bliźniąt odbywa się w Twinsburgu (Ohio). Festiwal organizowany jest od 1976 roku i corocznie zrzesza tysiące par bliźniąt z całego świata.