Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki
Powróć do: Aktywna turystyka

Pieszo

Wędruj z nami!

Piesze wędrówki to najstarsza i najbardziej popularna forma turystyki. Pozwala na dotarcie do miejsc trudno dostępnych, a zarazem niezwykłych i pięknych. Jest  także najbezpieczniejszą i najtańszą ze wszystkich jej form – nie wymaga wielkich nakładów finansowych na sprzęt oraz wyposażenie. Mogą ją uprawiać wszyscy bez względu na wiek, płeć, porę roku i warunki atmosferyczne. Wystarczą wygodne buty, dobra mapa, a dla towarzystwa – sprawdzeni kompani.

Dlaczego należy u nas wędrować?

Niezmienioną działalnością człowieka przestrzeń, zielone wzgórza morenowe przecinają liczne szlaki piesze o różnym stopniu trudności wytyczone w Puszczy Noteckiej, Dolinie Noteci, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. Szwajcarii Czarnkowskiej. W części zachodniej powiatu prowadzą one przez Puszczę Drawską i fragment Drawieńskiego Parku Narodowego.
To tylko niektóre z naturalnych atrakcji regionu.
Dolina Noteci – niegdyś pasmo rozlewisk i trzęsawisk powstałe w wyniku działania na tym obszarze wód ustępującego lodowca – charakteryzuje się dużą różnorodnością świata roślinnego i zwierzęcego.
Przebiegają tędy główne trasy migracji ptactwa wodno-błotnego przelatującego ze swych lęgowisk we wschodniej Europie, Skandynawii i Syberii na zimowiska, co sprzyja gromadzeniu się naszych skrzydlatych przyjaciół w okolicy – szczególnie wiosną. Zamieszkują tutaj również populacje saren, lisów, zajęcy, jenotów czy dzików. Jest to idealne miejsce dla miłośników birdwatchingu oraz fotosafari.
Nad częścią Doliny górują strome, zielone wzniesienia morenowe o charakterze  polodowcowym. Różnica wysokości sięga miejscami 80 m. Stąd też rejon nazywany bywa Szwajcarią Czarnkowską lub zamiennie – Moreną Czarnkowską.
Malownicze pomieszanie wód i lasów czyni z okolic nietuzinkowy zakątek. W lasy Puszczy Drawskiej wtapia się ponad 20 jezior, w tym największe z nich – Jezioro Królewskie. Przepływa tu Drawa oraz wpadające do niej Płociczna, Szczuczna i Człapia. Rzek trzymają się bobry i wydry, w spokoju obserwować można również ptactwo wodne. Perły przyrodnicze to m.in. cenne torfowiska w Przesiekach oraz widłakowy bór w Leśnictwie Żelichowo.
Wiele obszarów powiatu włączono do sieci Natura 2000 (m.in. część Doliny Noteci), znajdują się tu dwa rezerwaty przyrody („Źródliska Flinty” z jeziorem Niewiemko, „Wilcze Błoto”), a także niewielki fragment Drawieńskiego Parku Narodowego.
Do zobaczenia na szlaku!

Szlaki piesze

Znaczone śladem GPS, ślad GPS możliwy do pobrania  ze strony: www.szlak-notecki.pl

Szlak niebieski

Czarnków – Goraj Zamek
Długość 9 km
Szlak zaskakuje swoim górskim charakterem. Zakończenie wieńczą zabudowania dawnej posiadłości Hochbergów z okazałym zamkiem, położone w otoczeniu przepięknego parku. Uwaga: trakt nawet w słoneczne i ciepłe dni może być wilgotny i grząski.

Szlak żółty

Stobno PKP – Łomnica – Jezioro Sarcz – Jezioro Długie – Straduń – Smolarnia
Długość 26 km
Trasa gwarantuje stały kontakt z przyrodą. Po drodze znajduje się kilka plaż umożliwiających kąpiel w jeziorach: Sarcz, Straduńskim i Długim. Uwaga: początkowo szlak prowadzi wzdłuż torów kolejowych, praktycznie nieuczęszczaną, zarastającą okresowo drogą. W dalszej części jest mocno piaszczysty.  

Szlak zielony

Niekursko – Jezioro Sarcz – Trzcianka – Teresin – Radolin – Radolinek – Kuźnica Czarnkowska – Czarnków – Goraj Zamek – Lubasz – Stajkowo – Klempicz
Długość 61 km
Dalekobieżna trasa – przebiega głównie lasami, często terenami podmokłymi. W okolicach Trzcianki i Teresina oraz Czarnkowa i Lubasza nabiera górskiego charakteru.

Szlak niebieski

Miały – Marylin
Długość 5 km
Szlak w Puszczy Noteckiej, prowadzi mało uczęszczaną drogą – jest stosunkowo prosty do pokonania. Uwaga: wytrwałym proponujemy dalszą wyprawę przez Kobusz, aż do Sierakowa.
Długość całej
trasy wynosi 27 km.
Pozostałe:
Szlak czerwony
Stare Osieczno – Drawieński Park Narodowy
(długość ok. 1,9 km)
Szlak żółty
Stare Osieczno – Drawieński Park Narodowy
(długość ok. 3,3 km)
Szlak zielony
Żelichowo – Człopa (długość ok. 5 km)
Szlak niebieski
Kuźnica Żelichowska – Żelichowo. Szlak
w formie pętli (długość ok. 18 km)
Wokół Jeziora Sarcz
(długość ok. 5,2 km)
Trzcianka – Biała
(długość ok. 8,6 km)

Ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne

Spacer przyrodniczymi ścieżkami dydaktycznymi jest niecodziennym i bardzo oryginalnym sposobem przekazywania wiedzy. Najmłodszym, ale też ich opiekunom sprawi zapewne wiele radości i uciechy. Namawiamy do tak rzadko wykorzystywanej formy edukowania swych pociech! Więcej informacji wraz z opisami przebiegu tras znajdziesz na stronach
poszczególnych nadleśnictw

Ścieżka dydaktyczna „Leśnik gospodarzem lasu” w Nadleśnictwie Sarbia

(długość 3,5 km)

Ścieżka przyrodniczo-leśna „Nad Bukówką” w Nadleśnictwie Trzcianka

(niedaleko wsi Smolarnia)

Ścieżka przyrodniczo-leśna w Nadleśnictwie Krucz

(długość 5 km, 12 km oraz dla wytrwałych 20 km)

Ścieżka historyczno-przyrodnicza „Zacisze” im. Hansa Paasche w Nadleśnictwie Krzyż Wlkp.

Ścieżka edukacyjna: Romanowo Dolne

  • śluza Walkowice – prom na Noteci
  • Romanowo Górne – Romanowo Dolne.
(długość 23 km + 9 km powrót)
Wielkopolskie Centrum Nordic Walking i narciarstwa biegowego „Z kwiatka na kwiatek”
„Z kwiatka na kwiatek” to zespół pięknych tras do uprawiania nordic walkingu skupionych wokół Dębogóry, Kocienia Wielkiego, Dzierżążna Wielkiego i Wielenia. Krótkie (ok. 5 km), średnie (ok. 10 km) i dla niestrudzonych (ok 15 km), ułożone w pętle wokół poszczególnych obiektów agroturystycznych tworzą układ o długości niemal 170 km. Wiodą głównie lasami,
zahaczając o pola, łąki, biegną w pobliżu jezior. Wyznaczone są w taki sposób, by nie pominąć żadnego miejsca wartego zobaczenia. Po drodze napotkamy Wielkopolskie Karpaty, Tańczący Las czy przecudną Dolinę 12 Źródeł. Polecamy każdą z tych dróg na weekendowe wypady.