Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki
Powróć do: Aktywna turystyka

Konno

Kłusem przez Puszczę Drawską

Jazda konna po terenie naszego powiatu oznacza kontakt z najlepiej zachowanym środowiskiem naturalnym, szlaki zaś prowadzą w miejsca zaliczane do najpiękniejszych w Wielkopolsce. Poniżej przedstawiamy propozycje tras regionalnych przygotowanych z myślą o uprawiających hippikę.

Szlak niebieski

Długość ok. 18 km

Przebiega przez Żelichowo, obok Jeziora Perlistego, przecina szlak rowerowy żółty i zielony, następnie nieopodal Pestkownicy, Jeziora Twardowskiego, Jeziora Polnego i wraca do Żelichowa.

Szlak czerwony

Długość ok. 10 km
Wiedzie przez Kuźnicę Żelichowską, przy jeziorze Duży Radzyń, następnie obok jeziora Jelenia Krew, Mały Radzyń oraz Średni Radzyń. Przy jeziorze Mały Radzyń szlak styka się ze szlakiem konnym niebieskim oraz na krótkim odcinku przebiega razem ze szlakiem żółtym.

Szlak niebieski

Długość ok. 8 km
Pętla w pobliżu Jeziora Królewskiego, przez Rzeczyn, obok ścieżki dydaktycznej przy Leśniczówce Rzeczyn i poprzez Stefanowo.

Szlak żółty

Długość ok. 2 km
Łokacz Wielki – Hanasówka – Żelichowo – Gieczynek.

Wypoczynek w siodle

Dworek nad Drawą

Stefanowo 1
tel. 728 843 839
e-mail: elzbieta-reizig@gmx.de
www.dworeknaddrawa.pl
Obiekt o wysokim standardzie położony w niezwykłym miejscu wśród lasów, nad brzegiem rzeki Drawy. W gospodarstwie znajduje się obecnie 18 koni (w tym 3 kuce), z czego 16 jest użytkowanych wierzchowo. Zwierzęta trzymane są w warunkach zbliżonych do naturalnych, na pastwiskach i padokach wyposażonych w poidła oraz wiaty – tzw. system ekstensywny.
Wszystkie są przyjaźnie nastawione do człowieka i chętne do współpracy. Ośrodek posiada w swej infrastrukturze padok trawiasty przystosowany do ujeżdżenia, jak też skoków, lonżownik i padok o podłożu piaszczystym.
Prowadzona jest jazda konna zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych. Początkującym proponuje się naukę jazdy na lonży, spacery konne po lesie oraz podstawy woltyżerki (dzieci). Dla osób bardziej zaawansowanych przeprowadza się lekcje na padoku lub przejażdżki wierzchem po terenie Puszczy Drawskiej oraz naukę skoków i ujeżdżenia. Istnieje również możliwość organizacji jednodniowych rajdów konnych dla grup do 8 osób (propozycja dla zaawansowanych jeźdźców). Zajęcia odbywają się grupowo, jak również indywidualnie – zawsze pod okiem doświadczonego instruktora.
Nauka pracy z końmi, tj. czyszczenia, siodłania, zasad BHP przy pracy ze zwierzętami itp., jest nieodzownym elementem pobytu w Dworku nad Drawą.

Leśna Podkowa

Rychlik 23
tel. 508 246 430, 603 098 189
e-mail: monika@lesna-podkowa.pl
www.lesna-podkowa.pl
Wiosna, lato, jesień, zima… Każda pora roku ma swój urok w Rychliku – tak o miejscu, w którym znajduje się Leśna Podkowa, piszą jej właściciele.
Stajnia mieści się w północno-zachodniej części Wielkopolski, na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Pradoliny Noteckiej.
Gospodarstwo jest obiektem całorocznym oferującym swym gościom bogatą gamę atrakcji. Miłośników jeździectwa zapraszamy do stadniny, w której zarówno wytrawny, jak i początkujący adept sztuki jeździeckiej znajdzie coś dla siebie. 8 różnych koni – od rasy szlachetnej półkrwi wielkopolskiej po rasę fryz. Wykwalifikowana kadra poprowadzi dla Ciebie zajęcia na parkurze lub ringu, przejedziesz się także w terenie (w lasach oraz na lokalnych łąkach). W okresie wiosny i lata odbywają się przejażdżki bryczką, które dostarczą wielu miłych wrażeń, zimą – gdy dopisze śnieg – kuligi saniami.
Malowniczo położony obiekt agroturystyczny, stadnina z pensjonatem dla koni, wszystko rozpościera się na łąkach i w bliskości lasu oraz stawu skłaniających do wypoczynku w przyrodniczym klimacie pięknej rzeki Bukówki.
W ofercie:
  • nauka na lonży
  • nauka jazdy konnej dla początkujących
  • nauka jazdy konnej dla zaawansowanych z trenerem i sędzią jeździectwa,
  • przejażdżki bryczką 
  • kuligi,
  • oprowadzanie dzieci.