Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki

11. Krzyż Wielkopolski – od osady olęderskiej po unikatową osadę kolejarzy

Początkiem dzisiejszego Krzyża była olęderska działalność kolonizacyjna Sapiehów, kiedy to na terenach swoich dóbr założyli osadę Łokacz. Dzięki położeniu wsi i rozwojowi kolejnictwa w XIX wieku na skrzyżowaniu najważniejszych szlaków kolejowych Królewskiej Pruskiej Kolei Wschodniej powstała stacja węzłowa, której nadano nazwę Krzyż.

Zachowany do dzisiaj dworzec kolejowy i zespół osady kolejowej jest jednym z najcenniejszych założeń kolejowych w Polsce. Cały kompleks wyróżnia się ciekawym układem przestrzennym i stylem architektonicznym. W jego skład wchodzi dworzec, osada mieszkaniowa, kościół (do dziś nazywany kolejowym) z ciekawą dzwonnicą, szkoła a także duży park.

Aby poznać bliżej walory zabytkowe osady kolejarzy zajrzyj tu. Możesz też poznać ofertę turystyczną całej gminy przechodząc w ten link.

Dalej jedziemy w kierunku Drawska, tam będzie już Twój ostatni przystanek, pędź i rozglądaj się, znów przekroczysz Noteć, a to zawsze warte uwagi przeżycie. Warto zatrzymać się w pobliżu mostu by zobaczyć wspaniały widok na rozlewiska Noteci. Twój cel jest pod poniższymi współrzędnymi: 52.85424925716246, 16.02009898151888

 

Zdjęcie przedstawia ceglane budynki mieszkalne po obu stronach ulicy będące dawnymi domami kolejarzy